piątek, 13 stycznia 2017

Klawa baklava


Każda arabska Księżniczka ją zna. Chociaż niekoniecznie ściśle związana jest z Turcją, na pewno jest tu bardzo popularna. Ciasto jest podobne do francuskiego, a w środku znajdują się orzechy, najczęściej włoskie. Przedstawiam przepis od rodowitej Kurdyjski, która od wielu lat mieszka w moim mieście, ale nie zapomniała wschodniej tradycji.

Składniki i przygotowanie ciasta [na 2 brytfanki]:
Duża miska,w której wygodnie będzie dłonią rozrabiać ciasto
3 jajka
1 łyżeczka octu
1 szklanka mleka 3%
1 szklanka oleju słonecznikowego
1 proszek do pieczenia
Mąką typ 650 (ok. 500g)

Wszystkie składniki oprócz mąki wrzucamy do miski, zaczynamy je mieszać i dosypywać mąkę tak żeby miękkość ciasta była jak dolny koniuszek ucha.
Gładkie ciasto zostawiamy na 20 min w temp. pokojowej.
W międzyczasie zgniatamy (ale nie za drobno) 300g orzechów włoskich.

Ciasto dzielimy na 2 porcje [bo to przepis na 2 duże brytfanki] i z jednej robimy 36 kuleczek (mniej więcej wielkości połączenia kciuka z palcem wskazującym). Nasza baklava będzie miała 3 warstwy składające się z 12 kuleczek. Kuleczki rozwałkowujemy (żeby nie przywierały posypujemy stolnicę mąką) na okrągłe cienkie placuszki, posypujemy je skrobią ziemniaczaną i układamy w stosik. Stosik rozwałkowujemy tak, żeby warstwy się połączyły i swoją powierzchnią zajęły całą brytfankę.

Blaszkę polewamy olejem i wykładamy pierwszą warstwę, którą posypujemy zgniecionymi orzechami. Robimy kolejne 2 warstwy (ostatnia bez posypania orzechami) i tniemy nożem równe kawałeczki. Z drugiej połowy ciasta robimy kolejne 36 kuleczek itd.

Ciasto pieczemy w nagrzanym piekarniku w temp. 180 st. ok 30 min.


Polewa:
Około 2 szklanki oleju słonecznikowego podgrzewamy i gorącym, ale nie bulgoczącym równomiernie polewamy chochelką oba ciasta (nie musimy zużyć całego oleju, ale trzeba pokryć całe ciasto).
4 szklanki cukru zalewamy 5 szklankami szklankami wody gotujemy ok. 20 min, dodając ok. 3 krople cytryny. Syrop jest gotowy, gdy biorąc go na łyżkę kropelka delikatnie spływa po powierzchni. Wystudzone ciasto polewamy chochelką ciepłym syropem, albo ciepłe ciasto polewamy wystudzonym syropem. :D
Jeść po wchłonięciu się syropu.
Afiyet olsun! 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz